Atraskite Lietuvos dvarų pasaulį!

Prasidėjus vasarai kyla ir kelionių karštinė: kas žvalgosi naujos palapinės, kas traukia dviratį iš garažo ar dairosi po internetą, ieškodamas pigesnių lėktuvo bilietų. Kiekvienam savo – kas saule mėgausis Turkijoje, o kas keliaus po gimtąjį kraštą.

Suplanuoti vasaros išvyką padės leidyklos ,,Terra Publica“ išleistas naujutėlaitis žinynas ,,153 įdomiausi Lietuvos dvarai“.  Iš kone 2000 Lietuvos dvarų ir dvaraviečių leidėjai išrinko 153 įdomiausius, kuriuos ir rekomenduoja aplankyti. Jei ne pusdieniui apsistoti, tai bent akies krašteliu žvilgtelėti pravažiuojant. O patys įdomiausi dvarai be pusdienio tyrinėjimų nepasiduoda.

Kuo keliautojui galėtų pasitarnauti 320 puslapių didžiulis žinynas? 60 autorių (taip rašoma knygos galiniame viršelyje) tikrai nuoširdžiai padirbėjo. Knygoje pateiktas Lietuvos žemėlapis su pažymėtais įdomiausiais Lietuvos dvarais ir nuoroda į knygos puslapius – patogu sudarant kelionės maršrutą. Informacija apie dvarus labai išsami: istorija, valdžiusios giminės, išlikusių pastatų aprašymai, parkų, kitų, su dvaru susijusių pastatų, aprašymai.Pateikiama įdomių legendų, pasakojimų susijusių su ta vietove. Tikrai viskas, ką reiktų žinoti apie dvarą planuojant jį aplankyti kaip keliautojui. Netgi senovinės nuotraukos su dvarininkais: taip ir atgyja prieš akis išsipusčiusios tų laikų damos ar su gilia raukšle kaktoje, savo ūkiu susirūpinę, dvarininkai.

Jei sunku išsirinkti – užsukite į  leidyklos ,,Terra Publica“ interneto svetainę, kurioje pateikiami dvarų vertinimai ir įdomiausių dvarų dešimtukas. Leidėjai dvarus vertino pagal įvairiausius kriterijus: dvaro būklę, išlikusių įdomių ir vertingų pastatų kiekį, dvaro parko vertingumą, galimybę dvarą apžiūrėti ir (svarbu!) iki jo privažiuoti. Taip pat buvo vertinti netgi išlikę interjerai, tradiciniai renginiai, dvaro istorinė ir kultūrinė vertė.

Leidėjams  įdomiausi 1.Pakruojo, 2.Verkių, 3.Joniškėlio, 4.Plungės, 5.Trakų Vokės, 6.Žagarės, 7.Baisiogalos, 8.Burbiškio, 9. Rokiškio, 10.Švėkšnos  dvarai. Visiems šiems dvarams siūloma skirti bent keletą valandų. Skaitant žinyną ,,153 įdomiausi Lietuvos dvarai“ galima sužinoti, kad Burbiškio dvarą geriausia aplankyti pavasarį, žydint tulpėms, nors pasigėrėti puikiu parku ir gražiais jo tilteliais galima bet kuriuo metu. Sužinome, kad Pakruojo dvaras yra didžiausias Lietuvoje, o jo ansamblį sudaro net 34 paminkliniai pastatai, išsidėstę 48,2 ha plote. Būtinai reikia apžiūrėti vandens malūną (o jų šiame dvare net 2), arkinį tiltą ir gražius parko vartus. Rūmuose išlikę ir daug vertingų interjero detalių.

Likusią dienos dalį praleiskite Joniškėlyje, Karpių giminės statytame dvare. Šio dvaro biblioteką tvarkė lietuviškų kalendorių pradininkas Laurynas Ivinskis, o dvarininko pastatytoje ligoninėje dirbo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.

Jei domitės menu ir interjerais, turėtumėte būtinai aplankyti ne tik Pakruojo, bet ir Verkių, Trakų Vokės ir Švėkšnos dvarus. Vertas dėmesio Rokiškio dvaras, kuriame įsikūręs Rokiškio krašto muziejus. Jame eksponuojama grafų drabužių kolekcija. Reikėtų užsukti į Rokiškio Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčią, nes ten stovi įdomi jos fundatoriaus Reinoldo Tyzenhauzo statula. Kiekvienam, aplankusiam Rokiškį, būtina pasivaiksčioti pėsčiųjų alėja nuo dvaro iki bažnyčios –  mat toks dvaro ir bažnyčios susiejimas – dvarininkų užmanymas.

Leidėjai siūlo nepamiršti Plungės dvaro su jame esančiu Žemaičių dailės muziejumi bei užsukti į du Tiškevičių giminės dvarus Palangoje ir Kretingoje, nors jie jau antrame dvarų dešimtuke, bet labai įdomūs ir žavingi.

Tiems, kas domisi žirgais, Žagarės dvaras turėtų būti tikras atradimas. Ten galima ne tik pajodinėti, bet pamatyti ir vieną seniausių Lietuvos žirgynų bei daugybę su žirgais susijusių savitos architektūros pastatų. Buvusiose dvaro arklidėse dar likę autentiškų detalių bei senovinis keraminių plytelių grindinys.

Savitumu traukia Baisiogalos dvaras. Galima aplankyti ne tik dvaro parką su nuostabiais šuliniais kurie papuošti liūtukais, bet ir užeiti į rūmų vidų – pasigrožėti išlikusiu interjeru.

Žinyne ,,153 įdomiausi Lietuvos dvarai“ supažindinama su  trimis Pasvalio rajono dvarais: Gulbinėnų,  Pajiešmenių ir jau minėtu Joniškėlio. Tai puki knyga, suteikianti kiekvienam iš mūsų progą pažinti unikalų Lietuvos dvarų pasaulį.

 

 

Komentuoti su „Facebook “

11 komentarų

 • Viktoras

  Kai tik baigsim išvedinėt trimestrus ir visą gražią 600 gimnazistų kompanija paleisim namo iš karto ir užsiimsiu konkurso organizavimu 🙂 Prizas jau gražiai supakuotas guli lentynoje, o konkursas… Vis neapsisprendžiu: gražiausios Joniškėlio (Pasvalio???) krašto sodybos rinkimai o gal įdomiausia (gražiausia, įspūdingiausia ir t.t.)per vasarą aplankyta Lietuvos vietovė?
  Žodžiu, jei viskas bus gerai, neužgrius krūva netikėtų darbų ar prie lovos neprispaus vasarinis tingulys – konkursas iki savaitės pabaigos bus paskelbtas 🙂

  Atsakyti

 • Stasys

  Laukiam konkurso pradžios.

  Atsakyti

  • Kadi

   Taip, taip, – tiesiog norisi prenumeruot šio puslapio naujienas, kad nepraleisčiau konkurso pradžios 🙂

   Atsakyti

   • Kelmas

    Jamam, p. Kadi, ir sudalyvaujam! Dviese vienoj komandoj: dabar gi taip populiarūs visokie televiziniai duetai!
    O jeigu netyčia laimėtume prizą, galėtume dalintis taip: Jums – poriniai puslapiai, man – likę arba Jums – 1 – 160 psl., man – 161 – 320! Galim ir dar kitaip: Jums – 77 dvarai, man – 76!
    Tai kaip, jamam?!

    Atsakyti

 • Algis

  Džiaugiuosi garbinga Joniškėlio dvaro vieta ir, kad iš kur nors gavus kokį milijardą ir sutvarkius viską, kas išlikę
  Algis

  Atsakyti

  • Algi,

   imam ir nestatom jokių IAE – už sutaupytą milijardą sutvarkysim viską, kas išlikę…
   Arba pažabokim įsivešėjusią valdininkiją ir biurokratiją – vėl liks litas kitas! Prasmingiems darbams, o ne partijėlių rietenoms…

   Atsakyti

 • Akvile Lukoseviciute Bieliauskiene

  manau kad tai nuostabi knyga,o svarbiausia kad ten ir gimtines dvaras,labai didziuojuosi miesteliu ir nuostabeis zmonemis kurie ten gyvena,manau daugelis metam begant sugrysime i savus gimtus lizdus.Aciu sirdingai Viktorui kad ,sudeda cia savo sirdi!

  Atsakyti

 • Viktoras

  Jau netrukus bus skelbiamas konkursas kurio metu http://www.joniskelis.lt lankytojai galės laimėti šią puikią knygą

  Atsakyti

 • Gabija

  1 pats grazausias

  Atsakyti

Ką apie tai galvoji

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.