Kaip pasigaminti lankstinuką ar plakatą?

Ką reikia suprasti?

 • Plakatai ar lankstinukai yra vizualinė informacijos perdavimo priemonė. Svarbu suprasti, kad į šiuos negalima paprasčiausiai perrašyti teksto apie renginį.
 • Plakatai ar lankstinukai tūri būti aiškiai suprantami be žodinio paaiškinimo. Svarbu leisti kam nors žvilgterti į plakatą ir paprašyti, kad pakomentuotų, gautą informaciją. Ar ši atitinka iškeltus tikslus…
 • Svarbu – vizualiniai sprendimai turi atkreipti žmonių dėmesį.

Plakatų, lankstinukų gamyba

Paprasčiausiems plakatams galima naudoti Microsoft Word ir Power Point programas. Šios nėra skirtos grafikos specialistams, tačiau pirmiesiems blynams tikrai yra tinkamos.

PowerPoint programoje susikurkite skaidrę. Skaidrės išmatavimus galite keisti File > Page Setup. Jeigu norite gaminti didžiulį plakatą galite pasirinkti A1 dydį (594mm × 840mm). Svarbu žinoti, kad ši programa leidžia naudoti specialias linijas pagal kurias galima lygiuoti objektus, šią opciją rasite View > Grid and Guides, pažymėkite „Display grid on screen“ žymę.

Naudojantis Word programa galėsite kurti A4 formato plakatus arba išlankstomus lankstinukus. Ši programa neturi lygiavimui skirtų linijų, tačiau galima pasinaudoti šia funkcija View > Toolbars > Drawing apačioje atsiradusiame menių pasirinkite Draw > Grid… ir pažymėkite Display gridlines žymę.

Abejose programose reikia naudotis „Drawing“ meniu juosta norint pridėti tekstą ir paveikslėlius. Naudojantis šiuo meniu bus lengviau keisti teksto ir objektų vietą.

Baigus gamybos procesą pagamintus maketus privalu konvertuoti į PDF formatą. Konvertavimo proceso metu paveikslėliai bei tekstas gali pakeisti savo pozicijas, gali tekti pavargti, kol viskas bus sudėliota tinkamai, tačiau naudojant PDF formatą bus išvengta staigmenų spausdinimo metu.

Norint išvengti programos klaidų konvertavimo metu patartina po keleto atliktų veiksmų PowerPoint ar Word programose konvertuoti plakatą ir pasižiūrėti ar tekstai ir objektai nepersistumdo.

Plakato turinys

 • Svarbu išryškinti pagrindinę antraštę, kuri turi sudominti.
 • Papasakokite istoriją: paveikslėliais ir mažu teksto kiekiu galite papasakoti istoriją, kuri domintų skaitytoją.
 • Susifokusuokite į pagrindinę idėją. Labai dažna klaida plakatų gamyboje ar lankstinukų – žmonės nori pasakyti labai daug. Plakate atsiranda per didelis kiekis teksto ir šis tampa nebeįdomus.
 • Informacinės paskirties plakatuose galima naudoti grafikus, diagramas padedančias palyginti informaciją.

Pasiūlymai dizaino sprendimams

 • Išnaudokite visą turimą erdvę, tačiau neperspauskite tuščios vietos plakate, tai taip pat yra dizaino dalis.
 • Nepersistenkite su spalvomis. Žinoma šių naudojimas priklauso nuo informacijos, kurią norite perduoti, tačiau mažesnis spalvų kiekis gali leisti išryškinti pagrindinius plakato ar lankstinuko aspektus.
 • Venkite viena kitai prieštaraujančių spalvų (pvz. raudona ir mėlyna) arba spalvų derinių, kurias sunkiai mato daltonikai (pvz. raudona ir žalia).
 • Fonui geriausia naudoti baltą arba, bet kokias pastelines lengvas spalvas.
 • Informacijos srautas turi būti aiškus, kartais galima naudoti rodykles, kurios galai padėti susiorientuoti.
 • Plakato pavadinimas turi būti matomas 6 metrų atstumu, taigi privalu naudoti bent 48 dydžio tekstą.
 • Tekstas po pavadinimu turi būti matomas 2 metrų atstumu, taigi galima naudoti 24 dydžio tekstą, kurio tikrai pakaks.
 • Svarbu pasirinkti aiškų šriftą (aiškiai atskiriamos o, d, p raidės). Geriausiai tinka Arial, Verdana, Georgia ar Helvetica šriftai.
 • Stenkitės naudoti, kuo mažiau žodžių.

Jei lankstinukai ar plakatai yra A4 dydžio juos galite atsispausdinti ir namų spausdintuvu. Visgi jei šie yra didesni, teks keliauti į įmones, teikiančias spausdinimo paslaugas. Galima paminėti, kad labiau pažengusieji spaudos gamyboje gali naudoti Corel Draw programą. Nenorintiems mokėti už licenciją patartina pasitelkti nemokamą GIMP programą.

Komentuoti su „Facebook “

Ką apie tai galvoji

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.