Septintosios Bronislavos Černiauskienės knygos sutiktuvės Meškalaukyje.

Seniai Meškalaukio bendruomenės namai nematė tiek žmonių. Pilnutėlėje salėje – daug garbingų svečių: Seimo narys Antanas Matulas, Pasvalio rajono meras Gintautas Gegužinskas, Joniškėlio apylinkių seniūnės l. E. Pareigas Rūta Liberienė, rajono literatų klubo „Užuovėja“ pirmininkė Regina Grubinskienė, muziejininkė Bronislava Lapinskaitė, manekenė Živilė Černiauskaitė, vietos bendruomenės nariai, šio knygos mylėtojų „kaltininkės“gausus giminių būrys. Visi jie po Šv. Mišių už Jasnauskų giminę Joniškėlio bažnyčioje sugužėjo į Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narės, Šiaurės Lietuvos rašytojų sąjungos nerės, Lietuvos kaimo kultūros šviesuolės, Lietuvos motinos kūrėjos, rajono literatų klubo „Užuovėja“ narės, Meškalaukio „Bočių“ skyriaus pirmininkės, Meškalaukio kaimo šviesuolės Bronislavos Černiauskienės septintosios autobiografinės knygos „Pėdos“ pristatymą visuomenei. Renginys skirtas šeimos metams, gal todėl autorės giminės suvažiavo į gražų, prasmingą susibūrimą. Jo organizatorės Meškalaukio bibliotekininkė Genė Rakauskienė ir jai talkinusi KC Meškalaukio skyriaus administratorė Vaida Šeškienė visiems apsilankiusiems sukūrė šiltą ir informatyvią atmosferą. Salėje veikė gausi nuotraukų, dokumentų, autorės parašytų knygų, jos kūrinių, spausdintų rinkiniuose, laikraščių straipsnių apie literatės gyvenimą ir veiklą, jos gautų padėkos raštų, vardinių juostų paroda „Gilios pėdos krašto žemėje“, kurią vainikavo gausingas Jasnauskų giminės medis. Tai literatės gyvenimo istorijos mažas atspindys nuo gimimo iki šių dienų.

Meškalaukio mergaičių vaikystės šokio žaismingu siautuliu, perėjusiu į Joniškėlio kultūros namų merginų šokėjų su žibintais rankose perteiktą jaunystės žavesiu skidiną laukimo nuotaiką, šviesos ir gėrio paieškas, iš renginio vedėjo Žodžio Meistro Viktoro Stanislovaičio lūpų pasklidusios autorės mintys apie meilę savo gimtinei, tėviškės duonos kvapui, į sceną, nešinos kvapios duonelės kepalu, atėjo autorės bendraamžės. Sudainavusios dainą „Tėviškės duona“ – apie iš vaikystės brangius tėvų, tėviškės, duonos kvapo atsiminimus – pagarbiai įteikė Bronytei duonelę ir baltais žiedais pasidabinusias vyšnių šakeles iš prisiminimų sodo.

Septintąją autorės knygą „Pėdos“, o kartu ir visą jos kūrybą labai jausmingai apžvelgė P. Vileišio gimnazijos mokytoja, literatė Regina Grubinskienė. Be visų kitų pastebėjimų, ji tarp Bronislavos Černiauskienės ir rašytojos Žemaitės surado nemažai bendrų bruožų, lygindama jų gyvenimą ir kūrybą. Nuoširdžiai apie pačią knygą kalbėjo ir muziejininkė Bronislava Lapinskaitė. O pačiai Bronytei Černiauskienei iš susijaudinimo sunkiai sekėsi rasti žodžius. Ji tik visiems padėkojo, ypač savo knygų „krikštamotei“ Reginai Grubinskienei.

Subtilią, giliai išjaustą kompoziciją ištraukų iš autorės knygos, perpintą jausmingai dainuojamų dainų atliko Petro Vileišio gimnazijos gimnazistai Julija Rastauskaitė, … Garalevičiūtė ir M …. Garalevičius, vadovas Mindaugas Garalevičius. Julijos skaitomi tekstai, abiejų merginų profesionaliai atliktos dainos, pritariant M… gitarai sulaukė daug plojimų.

Renginio organizatorės Bronytei ir visiems susirinkusiems dovanojo staigmeną – panevėžiečių dueto Vilmos ir M…. muzikinį sveikinimą – širdį virpinančias dainas, kurios nepaliko salėje abejingų ir kėlė šventinę dvasią.

Netrūko ir renginio įamžintojų – fotografų ir filmuotojų, ir ne tik iš krašto muziejaus „Langs“.

Negaliu nepasidžiaugti. Kaip visada nepakartojamas buvo renginio gaspadorius Viktoras Stanislovaitis. Kartais šiltas, jautrus, kartais šmaikštus, su lengvu jumoru, jis suteikė renginiui labai šiltą , tiesiog „namų aplinką“. Ir labai rimtoj akimirkoj jo suskeltas juokelis nuvilnydavo juoko atsaku bamatant. Labai jausmingai Viktoras sutapatino savo sanelių ir Jasnauskų giminės istorijas, iškėlė pamirštamas šeimos vertybes – vaikų pagarbą savo tėvams – kas atsispindi ir Bronytės naujoje knygoje, salėje mačiau bebraukiančius ašaras.

Leidinio autorę pasveikino Seimo narys Antanas Matulas, rajono meras Gintautas Gegužinskas, Joniškėlio seniūnė l.e.p. Rūta Liberienė, Meškalaukio bendruomenės taryba. Nusitiesė net dvi ilgos sveikintojų eilės iš abiejų salės pusių giminių, draugų, bendraminčių, pažįstamų – su gėlėmis, dovanomis, „Bočių“ dainomis, linkėjimais. Vienas giminaitis inžinierius, labai mylintis knygas, padovanojo paką popieriaus naujai – aštuntąjai Bronytės knygai. Tikimės, kad sulauksime naujų sutiktuvių.

Galop Viktoras visus susirinkusius suskirstė į dvi grupes: giminės išvyko susitikimui į Joniškėlio kavinę, likusieji susėdo prie arbatos puodelio.

Visko neįmanoma aprašyti, šiltą renginio dvasią pajunti tik jame dalyvaudamas. Manau, kad jokie kompiuteriai ir techniniai išradimai nepakeis nuoširdaus bendravimo su žmonėmis, tikro bendruomeniškumo, prasmingų susitikimų su knyga ir, aplamai, su kultūra.

Meškalaukio bibliotekos skaitytoja ir renginių lankytoja Janina Kaminskienė

Tomo Maikštėno foto.

Komentuoti su „Facebook “

Ką apie tai galvoji

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.