Kviečia Joniškėlio Respublika

 

INFORMACIJA TURISTAMSLANKYTINOS VIETOS |   AR ŽINAI? |  NAKVYNĖ

 

 

Ar Jūs žinote apie Joniškėlio respubliką, valdžiusią Šiaurės Lietuvą 1918-1919 metais?

Prisiglaudęs prie Mažupės upeliūkščio, penktą šimtmetį skaičiuoja Joniškėlis – miestas, vadinamas mažuoju  Šiaurės Lietuvos perlu. Gėlių ir šimtamečių medžių oazės, įstabios istorijos ir nesuskaičiuojamos legendos kviečia užsukti ir pažinti didelį mažo miesto pasaulį.

Raskite pusdienį laiko ir mes Jums pasiūlysime viską, kas geriausia: nuo pagoniškos  mistikos (šventas Joniškėlio akmuo) iki didžiausios Lietuvoje dolomitinės atodangos (Skalių kalnas), nuo seniausios Lietuvoje universitetinės ligoninės iki nepakartojamos XVIII a. Karpių dvaro sodybos, nuo XIX a. Petkevičių šeimos įkurto lietuvybės, švietimo ir kultūros židinio iki 1918-1919 m. „Joniškėlio Respublikos“.

Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Žemaitė, Šatrijos Ragana,  J. Jablonskis,  V. Kudirka, Stasys Antanas Bačkis, R. Ozolas, V. Misevičius – tai tik keletas Lietuvos didžiavyrių, kuriuos gyvenimas vienu ar kitu etapu siejo su Joniškėliu.

 

Joniškėlio krašto muziejus kviečia į pažintinę kelionę po Joniškėlio Respubliką:

 

Ekskursiją pradėsime nuo švento Joniškėlio akmens, kuris padės išgydyti visas Jūsų ligas ir … ištekėti vienišoms moterims ir merginoms.

 

Senosios Joniškėlio kapinės: Karpių šeimos koplyčia, tarpukario žemės ūkio viceministro F. Grigaliūno kapas, garsaus skulptoriaus B. Bučo darytas paminklas, legendomis apipinta kalvio Holmo poilsio vieta ir… vampyro kapas.

Karininko A. Stapulionio paminklas. Jūs, be abejonės, žinote apie Perlojos Respubliką. Bet ar esate ką nors girdėję apie unikalią Joniškėlio Respubliką, įkurtą 1918-1919 m.?

 

Miestelio centre – skulptoriaus Antano Dimžlio paminklas, skirtas vienai garsiausių XXa. moterų,  rašytojai, pedagogei ir visuomenės veikėjai Gabrielei Petkevičaitei-Bitei.

 


Tolimesnis sustojimas – XVIII a. pab.  – XIX a. pr. Joniškėlio bažnyčios, mokyklos ir ligoninės ansamblis. Apžiūrėsime vienintelę Lietuvoje bažnyčią, pastatytą visų parapijiečių rankomis. Sužinosite apie vieną garsiausių Europoje Igno Karpio testamentą ir apsilankysite seniausioje Lietuvoje universitetinėje kaimo ligoninėje, įsteigtoje XIX a. pr., joje dirbo ir gyveno gydytojas Jonas Leonas Petkevičius ir jo dukra Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Tai vienintelė vieta pasaulyje, kurioje jau prieš du šimtus metų nemokamai buvo gydomi valstiečiai, o jų vaikai už dyką lankė universiteto kuruotą mokyklą.

 

Mėgstate „Vytauto“  ar „Birutės“ mineralinį vandenį? Joniškėlis, be abejo, ne Birštonas, bet būtent Joniškėlio ligoninėje savo karjerą pradėjo vienas garsiausių XIX a. profesorių Adolfas Abichtas. Tas pats žmogus, atradęs gydomąsias „Vytauto“  ir „Birutės“ savybes.

 

Žavi ir elegantiška Joniškėlio 400-ų metų jubiliejui skirta krantinė. Jei būsite atidūs – sužinosite, kas gali išpildyti slapčiausius ir neįtikinamiausius Jūsų norus.

 


Ar žinote, kad kažkada Joniškėlis buvo Šiaurės Lietuvos siaurojo geležinkelio sostinė? Tai mena šilumvežis, šalia kurio padaryta nuotrauka papuoš bet kurio istorijos gerbėjo foto albumą!

 


Joniškėlio ir visos Šiaurės Lietuvos puošmena – XVIII a. Karpių giminės dvaras. Tai viena didžiausių ir gražiausių Lietuvos dvarviečių. 2011m. leidykla Terra Publica išleido žinyną „153 įdomiausi Lietuvos dvarai“. Knygos leidėjai sudarė dešimtuką įspūdingiausių mūsų šalies dvarų. Šiame sąraše Joniškėlio Karpių sodybą užima garbingą trečiąją vietą.

Klasicistiniai rūmai, unikalus parkas (patenkantis į dešimtuką unikaliausių Lietuvos parkų) ir gausybė legendų privers Jus visam gyvenimui pamilti šią nuostabią vietą.

 

Norite pakeliauti po Joniškėlio kraštą? Prašom! Geologijos ir gamtos mylėtojams siūlome užsukti į botaninį Girelės miško draustinį ar pasigrožėti didžiausia Lietuvoje dolomitine atodanga – Skalių kalnu.
Na, o praeities gerbėjai čia tikrai atras daugybę nežinomų ir nuostabių vietų.


Didingi XIX a. pabaigoje Narteikių kaime Igno Karpio įkurtos žemės ūkio mokyklos rūmai, išskirtinės elegancijos technikos paminklas – siaurojo geležinkelio tiltas per Mūšą, paslaptinga XVIII a. statyta
Švobiškio evangelikų reformatų bažnyčia ir pagonybės laikus menantis Švobiškio senkapis. Nedidelis Pontakonių kaimas (pavadinimą kilęs iš dviejų žodžių „ponų takai“, sako, čia kažkada buvusios maudyklos, kuriose maudėsi patys Karpiai) pasakoja turtingą iš čia kilusių Bačkių, diplomatų ir dvasininkų, dinastijos istoriją.


Egzotikos ieškantiems keliautojams galime pasiūlyti nepakartojamas lietuviško vyno ir alaus degustacijas.

 

Joniškėlietis Algirdas Lungis jau dvidešimt penkerius metus augina vynuoges ir daro naminį vyną. Unikali patirtis, tarptautinis pripažinimas ir …25 rūšių naminiai vynai pakeis Jūsų supratimą apie lietuvišką vyndarystę.


 

Pasvalio kraštas ir alus – sinonimai. Algirdas Rimkevičius – senos aludarių dinastijos atstovas. Jo vadovaujamoje įmonėje senolių tradicijos ir pagarba gaminamai produkcijai susipina su šiuolaikinėmis
technologijomis. Čia verdamas unikalus „gyvas“ alus, turintis savitą skonį ir nepakartojamą aromatą. Mes Jums siūlome pamatyti visą alaus gamybos kelią, paragauti puikaus alaus ir  pabendrauti su charizmatišku alaus daryklos savininku Algirdu Rimkevičiumi.

Norite aktyvų poilsį derinti su nauda? Rinkitės ekskursiją su dabar vis labiau populiarėjančiomis  šiaurietiško vaikščiojimo lazdomis. Graži aplinka, puiki gamta, nepakartojamos legendos –  trijų kilometrų atstumo kelionė prabėgs nepastebimai. Gera savijauta ir puiki nuotaika – garantuota!

 

 

 

 

 

 

Ekskursijų trukmė – 2-3 val.

Degustacijų trukmė – 1,5 val.

 

Visa informacija tel.: 8 684 48554 arba el. paštu joniskelio@gmail.com

 

 

 

Komentuoti su „Facebook “

Ką apie tai galvoji

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.