Press "Enter" to skip to content

Baldų istorija: viduramžiai

Namuose mus supa lovos, kėdės, spintelės, svetainės, darbo, virtuvės baldai ir kiti, bet ar mums kada nors šovė į galvą mintis išsiaiškinti, kaip šie baldai atsirado? Kas juos išrado, kodėl kėdės ar kiti baldai atrodo taip o ne kitaip? Būtent apie baldų vystymosi istoriją ir bus šis kelių dalių straipsnis, primenu, kad tai antroji istorinių faktų apie baldus dalis.

Baldai viduramžiais

Šiaurės genčių invazijos į pietus Europoje laikotarpiu valdovai gyvendavo vienoje didžiulėje salėje kartu su savo pavaldiniais, ši situacija šiek tiek pakito viduramžiais. Dideliuose akmeniniuose rūmuose didžioji salė buvo pagrindinė susirinkimų vieta, tačiau valdovai, dažniausiais virš salės, turėjo savo nuosavą kambarį, kuris buvo vadinamas saulės kambariu. Valdovas miegodavo lovoje, kurią dengdavo užuolaidos. O štai tarnai miegodavo didžiojoje menėje, dažniausiai ant grindų. Beje, įdomu, kad siekiant akmeniniuose mūruose išlaikyti šilumą, pilyse pradėjo rastis židiniai, kurie tapo pilių interjero dalimi. Beje, pirmieji dažnai būdavo be kaminų, ko pasėkoje didelėse salėse prisirinkdavo dūmų. Tik bėgant laikui pilyse pradėti naudoti kaminai.

Viduramžiais baldai nebuvo niekuo išskirtiniai, dažniausiai didžiuliai stalai ir suolai menėse, tik valdovas sėdėdavo išpuoštame soste. Turtingi ar kilmingi žmonės namuose taip pat turėdavo stalus, tačiau skirtingai nei pilyse, sėdėdavo ant didelių medinių skrynių, kuriose taip pat laikydavo ir savo daiktus. Dauguma baldų buvo gaminami iš ąžuolo, ši mediena užtikrindavo ilgaamžiškumą.

16 amžius

Pasibaigus tamsiesiems amžiams gyvenimas tapo daug patogesnis, žmonės pradėjo ieškoti komforto. Baldų pasirinkimas tapo gausesnis. Šiuo laikotarpiu, kaip ir viduramžiais, baldai vis dar buvo gaminami iš ąžuolo. Taip buvo daromo norint išlaikyti baldus kuo ilgiau ir taip pat norint perduoti juos kitoms kartoms kaip palikimą.

Visgi baldai keitėsi: lovų šiaudinius čiužinius pakeitė pūkiniai čiužiniai, kėdės tapo kur kas populiaresnės nei suolai. Visgi šios tendencijos vyravo turtingųjų namuose.

Įdomu, kad 16 amžiuje, turtingųjų namuose pradėjo rastis stikliniai langai, taip pat ne tik pilyse, bet ir kituose namuose atsirado židiniai su kaminais. Vis dėlto valstiečių pirkiose, langai vis dar buvo dengiami lininėmis paklodėmis ar gyvūnų oda, o vietoje kamino stoge tiesiog buvo iškertama skylė dūmams išeiti.

Taigi kaip galima buvo suprasti 16 amžiuje baldų pokyčiai nepalietė vargšų. Šie gyveno vieno ar dviejų kambarių trobelėse, iš kurių dūmai išeidavo pro stoge prakirstą skylę. Grindys buvo iš supluktos žemės, dažniausiai molio. Baldai nelabai skyrėsi nuo viduramžiais naudotų. Paprasti stalai, suolai, turtingesni žemdirbiai turėdavo ir medinių skrynių. Namuose dažnai nebuvo lovų, žmonės miegodavo ant šiaudinių čiužinių.

Baldai 17 amžiuje

Baigiantis 17 amžiui turtingųjų namuose baldai tapo kur kas patogesni ir puošnesni. Šio amžiaus pradžioje, kaip ir 16 amžiuje, baldai buvo gaminami iš ąžuolo, taigi buvo sunkūs ir dideli. O štai maždaug nuo šimtmečio aštuntojo dešimtmečio kilmingųjų namuose pasirodo baldai iš graikinio riešuto ar raudonmedžio. Šiuo laikotarpiu baldininkystėje įsivyravo naujos mados. Medis buvo išraižomas raižiniais, naudojama medžiaga, dažniausiai perlamutras, paminkštinti sėdėjimui. Be to baldai dažnai gaminti suleidžiant detales viena į kitą, dėl šios priežasties tapo mažesni ir lengviau judinami. Galima paminėti, kad šiuo laikotarpiu Anglijoje išpopuliarėjo baldų lakavimas, dažniausiai šviesiomis spalvomis.

Taip pat šiame laikmetyje atsirado pirmosios spintos ir komodos, kurios pakeitė skrynias. Turtingieji namuose galėjo pasigirti kėdėmis su atlošais ir rankų atramomis. Pirmiausiai šios naujovės pradėjo rastis Anglijoje valdant Stuartų dinastijai.

Taigi šį kartą štai tiek tos istorijos trečioje dalyje pratęsiu pasakojimą apie baldų vystymąsi 18 ir 19 amžiuose.

Komentuoti su „Facebook “

Be First to Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.