Press "Enter" to skip to content

Mistiškus Joninių šventės burtus galima išbandyti „Kosminiame sode“

Jau visai netrukus sulauksime Joninių ir trumpiausios nakties metuose. Ši šventė ypatinga, žmonės ieško paparčio žiedo, šventės išvakarėse moterys renka įvairiausias žoles, buria savo ateitį ir bando prisišaukti meilę ir laimę. Pačių įvairiausių yra burtų, tačiau jiems dažnai reikia kažko iš gamtos – žolelių, vaistažolių…Visų šitų gėrybių galima rasti Joniškėlyje, neseniai lankytojus pradėjusiame priimti „Kosminiame sode“, kuriame pasak jo įkūrėjos Adelės Karaliūnaitės žmogus pajaus vienybę su gamta, išmoks ją mylėti ir tausoti.

Adele 1
A. Karaliūnaitė sako, kad kiekvienas augalas turi savo paskirtį, kiekvienas iš jų yra naudingas ir svarbus.

Sode susijungia keturi visatos elementai

Šis projektas kuriamas remiantis keturiais visatos elementais – vandeniu, žeme, oru ir ugnimi. Tai naujai atkurtas Gagarino skrydžio garbei pavadintas sodas, kuriame kiekvienas elementas turi savo prasmę. Jo įkūrėja A. Karaliūnaitė sako, kad parkas užima apie 6 hektarus ploto. Seniau šis parkas buvo apleistas, niekas nesinaudojo jo teikiamomis gėrybėmis. Moteriai bevaikštant po parką kilo idėja, jį perdaryti, sukurti kažką naujo. Šiame parke kiekvienas visatos elementas turi prasmę. Žemė – visų mūsų motina. Pasinaudojus šiuo elementu sodas suteikia žmogaus kūnui sveikatos, protui – išminties, o sielai – ramybės. Vanduo čia reiškia gyvybės šaltinį. Sodo misija apgaubti žmones šiluma, jaukumu ir grožiu. Oras simbolizuoja organizmo gyvybingumą. Šiame sode žmogus turi galimybę pasiklausyti akmenų muzikos, pasodinti medį, pasėti žolę, stebėti kaip vėjyje virpa kiekvienas medžio lapas.

Ponios Adelės rekomenduojami burtai

A.Karaliūnaitė pasakojo apie pačius įvairiausius Joninėms skirtus burtus, kuriuos lietuviai daro jau nuo senų senovės. Dažniausiai burtai yra daromi iš 7 arba 9 žolių. Reikia eiti nuo rytų pusės į vakarus septynis žingsnius. Tada eiti link šiaurės, link pietų pusės. Taip vaikščiojant reikia susipinti vainiką. Tada vainiką mesti ant beržo medžio, jei išeina užmesti vainiką – šiemet mergina ištekės. Jei neužkibo, reikia mesti tol kol užkibs. Tai parodys skaičių metų, po kurių mergina ištekės.

Dar vienas burtas – reikia septynis kartus apsisukti apie savo ašį, eiti tiesiai septynis žingsnius, atsitūpti ir nusiskinti augalą. Joninių naktį šį augalą pasikišti po pagalve ir su juo miegoti. Naktį žmogus susapnuos savo mylimąjį.

Senolių išmintis

Netekėjusios merginos šį vakarą apsivilkdavo baltais lino drabužiais ir dainuodamos eidavo į pievas pinti vainikų. Vainiką jos pindavo iš devynių arba dvylikos skirtingų žydinčių žolynų. Nusipintais vainikais merginos pasipuošdavo galvas, o vėliau iš jų spėdavo ateitį. Manyta, kad šią naktį stebuklinga ir rasa. Jos surinkus reikia duoti karvėms, kad būtų pieningos, pabarstyti į daržus, kad būtų derlingi, kad neželtų piktžolės. Buvo tikima, kad ūkininkas sulauks gero derliaus, jei šią naktį apibėgs savo laukus ir nuogas pasivolios rasoje.

Šią naktį buvo garbinama saulė. Jai dėkojama už šilumą, šviesą, prašoma jos kuo daugiau šviesti. Naktį ant aukštos kalvos buvo sukuriamas didelis laužas. Buvo manoma, kad kuo toliau apšvies laukus, tuo didesnis bus rudenį derlius.

Kiti burtai

Jaunimas Joninių naktį šokinėdavo per laužą. Buvo manoma, kad, jei mergina ir vaikinas kartu peršoka laužą susikibę rankomis, jie šiemet susituoks. Netekėjusios merginos vidurnaktį į upę ar ežerą paleisdavo po du vainikus. Buvo manoma, kad, jei vainikai išsiskis – mergina išsiskirs su savo mylimuoju, jei susiglaus – ištekės už jo. Buvo leidžiama ir po vieną vainikėlį su žvakute. Manyta, kad jei vainikėlis plaukia, tai mergina ištekės. O jei vainikėlis sustoja, dar šiais metais nesusiras vyro. Merginos naktį burdavosi ir iš žolynų. Skaičiuodavo ramunės žiedlapius, žiedus puokštėje (myli, nemyli arba jei porinis skaičius – susiras porą, jei neporinis – dar ne).

Dar vienas įdomus spėjimas merginoms: patariama prieš vidurnaktį iškasti darže gabalėlį velėnos ir jį apversti. Iš ryto pasižiūrėti į tą apverstą velėną, koks iš jos išlenda vabaliukas: jeigu pilkas – vyras bus neturtingas, paprastas; jeigu margas – vyras bus valdininkas arba kariškis; jeigu žalias – ūkininkas.

„Kosminis sodas“ – atviras ramybės ieškotojams

Joniškėlyje atsiradusioje vietoje, kurioje ramybę ir sielos pilnatvę gali atrasti kiekvienas, yra laukiami visi. Šio parko įkūrėja A. Karaliūnaitė sako, kad labai svarbu yra matyti ir pajusti ką tau duoda gamta, kartais tiesiog vienam pasivaikščioti parko takeliais, ramiai praleisti popietę. Svarbiausia mėgautis gamta tokia, kokia ji yra, pabūti su savimi.

Izabelė ŠLEŽAITĖ

Nuotrauka Vido DULKĖS 

Komentuoti su „Facebook “

6 Comments

 1. zylė zylė 17 sausio, 2015

  P. Kiprai, Jūs rašote, kas ‘nusodins” aferistę Karaliūnaitę? Ogi ji pati nusės. Ji neprotauja, kad kai jos „vaistų” dėka koks nors žmogus nukeliaus į Anapilį ir ją prieš iškeliaudamas, prakeiks, jog jai pačiai prireiks gydytis, tada ir nusės amžinybei. Ten galės „duotis”. Gink,Dieve, jai to nelinkiu. Pasakiau iš savo patyrimo. Man teko susidurti su tokiomis „daktarėmis”. Nuo vienos vaistų buvo sutrikusi inkstų veikla. Gerai, kad labai greitai susigaudžiau. Nuo to laiko į tokias šundaktares net kreiva akimi nebe pasižiūriu.

 2. sniegena sniegena 15 sausio, 2015

  aferiste,zmoniu isnaudotoja,apsisaukele ta karaliunaite

  • Kryžiasnapis Kryžiasnapis 15 sausio, 2015

   Mudu – miško paukščiai (sniegenos bei kryžiasnapiai…), todėl mąstome panašiai! Pritariu Jums, ale gal penktą kartą kartoju savo jaunystės išmintį, išsakytą ir išlaistytą „Rambyne“***: gera gyventi „protingai“, kai aplink tiek kvailių…(raganų, astrologių, „žolininkių“, palmirų, karaliūnaičių etc. – čia tos „protingosios“, kad nesuklystume…).
   __________________
   Rambynas – čia ne tas kalnas, prie kurio veterinarė Karaliūnaitė valgomosios druskos (NaCl) pakeliu gydė vėžį… „Rambynas“ – studentiška aludė, kur porcija virtų žirnių kainavo 7 kap., bokalas „Kauno“ – 28… Ech, būta…
   In vino veritas!
   Beje, šios dienos rajono laikraštyje „Darbas“ skaitome: „Kvantinė magnetinė rezonanso diagnostika“ (!!!). Skelbimuks toks. Prašo TIK 103 litų ( į € patingėjo perskaičiuoti). Žmonės, būkit budrūs, o „Darbo“ redaktoriai – atsakingi – čia skelbiasi aferistai, panašūs į karčių lazurka dažytojas!..

  • zylė zylė 16 sausio, 2015

   Nors aš ir nesu miško paukštis. Mane galima pamatyti ne tik miške, o bet kur, tačiau esu tokios pat nuomonės, kaip ir Jūsų abiejų. Nemalonu net skaityti apie tokias aferistes, žmonių mulkintojas. Geriau eitų normalaus darbo dirbti. Lietuvių patiklumui nėra ribų.
   Dar dviejų komentatorių nuomonė:
   ONA prieš 2 mėn. IP: 89.116.255.121
   BUVO MINEDAS, ANTANAS, DABAR ADELE – PAJUOKOS ASMENYS. JUK LIETUVAI REIKIA IVAIROVES

   Irena prieš metus IP: 193.219.74.212
   Laba diena. Nusipirkau Ugniažolių raugo, kuris man labai netiko. Tai yra nuodingas augalas, kuris turi daug visokių pašalinių poveikių. Aš sergu astma. Būtent šis augalas turi spazmuojamąjį poveikį, todėl blogai pasijaučiau ir turėjau net kviestis gydytoją. Noriu įspėti kitus žmones būkite atsargūs…tepalai išoriškai gal būt gerai, bet gerti to raugo patariu labai atsargiai, nes tai nėra moksliškai ištirtas augalas. Galutinai nusivyliau sergant rimtomis ligomis, gydytis bobučių pramanais.

   • kipras rašo zylei kipras rašo zylei 17 sausio, 2015

    Smagu, kai esi nevienas!..
    Galėčiau papasakoti apie tūlą „liaudies daktarą“ Gadliauską iš Skirsnemunės. Senų būta laikų, todėl neverta nei gaišti, nei gaišinti kitų. Tą „daktarą“ labai įtaigiai „nusodino“ tikroji žolelių galios žinovė Šimkūnaitė. Kas šiandien „nusodins“ Karaliūnaitę?..
    P. S. Jūs cituojate astma sergančią p. Ireną. Peržiūrėkit, prašom, Pasvalio rajono savivaldybės svetainę (skyrelis apie visuomenines organizacijas) – ten astma vadinama asma! Gal, mandig, tuos pasvaliečius konsultavo veterinarė, nes ne taip seniai ji neskirdavo, tarkim, inulino nuo insulino…

 3. joniškėlietė joniškėlietė 23 birželio, 2014

  „Jau visai netrukus sulauksime Joninių ir ilgiausios nakties metuose.” Argi per Jonines ne TRUMPIAUSIA naktis?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.