Press "Enter" to skip to content

Išradote kažką naujo? Apsaugokite tai!

Nauji išradimai – džiugus periodas kiekvieno konstruoti, kurti, ieškoti mėgstančio žmogaus gyvenime, tačiau vos tik kažką naudingo išrandate atsiranda žmonių, kurie tai nusisavina ar bent jau bando tą padaryti. Neleiskite, kad taip nutiktų – pasirūpinkite savo kūrinio, išradimo apsauga. Tai vadinama patentu arba intelektine nuosavybe, jei orientuojamasi ne į produktą, bet į protinio darbo rezultatą.

Patentai išradėjams suteikia monopolio teises savo produkto valdyme. Pavyzdžiui, galima vieniems leisti Jūsų kūriniu prekiauti, o kitiems ne, galima nuspręsti, kas turės teisę technologiją panaudoti savų produktų gamyboje, o kas tokios teisės negaus. Dažniausiai tai būna ilgų derybų ir sutarčių pagrindu veikiantys santykiai, tačiau pasitaiko ir kitokių išradėjų, kurie, pavyzdžiui, vadovaujasi simpatijomis. Visgi, reikia nepamiršti, kad patentas kasmet brangsta, todėl verta gerai apgalvoti kokiomis sąlygomis produktą ar technologiją leisti naudoti ar panaudoti savo versle.

Kuomet Jūsų darbo rezultatas nėra išradimas, o labiau meno kūrinis, pavyzdžiui, programų sistema, tai Jums savo kūrinį apsaugoti reikės ne patentu, bet autorinėmis teisėmis. Būdami savo kūrinio autoriumi turėsite kiek kitokias galimybes nei turėdami patentą, tačiau taip pat galėsite parduoti, išnuomoti ar kitaip duoti naudoti tam, kam norėsite ir kokiomis tik norėsite sąlygomis (kol tai nepažeidžia įstatymų). Sąlygos būna labai įvairios, tą, ko gero, pastebėjo didelė dalis žmonių, nes kas kartą diegiant programinę įrangą yra nurodoma, ką galime, o ko negalime daryti su programa (licencinės sutarties lange arba atskirame dokumente).

Tiek autorinės teisės, tiek ir patentai – kūrėjų, išradėjų, autorių gynybos priemonės, padedančios valdyti savo kūrinius ir iš jų uždirbti. Turint tokią „apsaugą“ galima pernelyg nesibaiminant viešinti savo kūrinius bei išradimus, jų kopijavimas ar kitoks panaudojimas (priklauso nuo saugomo objekto) gali būti laikomas nusikaltimu, jei tam nėra duotas autoriaus arba išradėjo sutikimas. Nepaisant įvairių bandymų gerus išradimus ar ypač populiarius kūrinius kopijuoti, patentavimas, autorinės teisės ir kiti saugantys įstatymai bei dokumentai padeda išvengti nuostolių dėl nesąžiningų asmenų veiklos.

Komentuoti su „Facebook “