Press "Enter" to skip to content

Narteikiuose vyko tradicinės artojų varžybos

Agro Media foto

Ūkanotą spalio 17-osios rytą į Narteikių kaimą susirinko būrys žemės ūkio entuziastų dalyvauti jau ne vienerius metus Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio ir pasaugų mokyklos kartu su LAMMC Joniškėlio bandymų stotimi organizuojamose, jau tradicija tapusiose artojų varžybose.

Kaip ir kiekvienais metais, savo jėgas išmėginti panoro ne tik arimo profesionalai, bet ir mokyklos mokiniai. Tądien šeši Pasvalio rajonui atstovaujantys artojai demonstravo savo profesionalumą ir varžėsi dėl „Artojų varžybos 2018“ nugalėtojo taurės.

Į varžybų atidarymą atvykęs Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas džiaugėsi, jog šiemet oras itin palankus, o varžybose svarbu ne tik dalyvauti, bet ir pasimokyti iš kitų.

Su savo ar rėmėjų skolinta technika artojai rungėsi mokyklai priklausančiame lauke. Varžytuvės prasidėjo nuo pirmosios vagos išarimo. Gavę startą – iškeltą žalią vėliavą, varžovai vikriai nuvairavo traktorius į jiems skirtus 70 metrų ilgio bei 20 metrų pločio laukelius. Dalyviai rungėsi, kurio vaga bus tiesiausia, o tai – nelengva užduotis ne tik pradedančiajam, bet ir patyrusiam artojui. Kaip teigė vertinimo komisijos nariai, pirmoji vaga nulemia tolesnį arimą, iš jos galima nuspėti būsimą bendrą ariamo ploto vaizdą.

Sunkus mūsų krašto molžemis šiųmečiams varžovams tapo nemenku iššūkiu. Po karštos ir sausos vasaros žemė sunkiai pasidavė noragams.

Įvertinus kiekvieno dalyvio pirmąją vagą, buvo leista toliau aštriais plūgais raikyti Narteikių kaimo žemę. Žemdirbiai rungėsi ne tik dėl tiesesnės vagos. Buvo atsižvelgiama į tolygų arimo gylį, piktžolių naikinimą, dirvos riekių prigludimą, plūgo įleidimą bei iškėlimą, tuščiavagę, bendrą arimo vaizdą ir kitus kriterijus.

Kaip teigė buvęs ilgametis žemės ūkio mokyklos mokytojas Jonas Živatkauskas, tiek varžybose, tiek kasdieniame darbe yra svarbi ne vien tik naudojama technika, bet ir mokėjimas tinkamai sureguliuoti plūgus, paruošti padargus darbui. Įgūdžiai, pirmoji vaga bei susikaupimas – štai ką pirmiausia turi prisiminti kiekvienas varžybų dalyvis.

Komisijos narys, LAMMC Joniškėlio bandymų stoties mokslininkas Antanas Satkus džiaugėsi, jog artojų varžybos – ilgametė Narteikiuose įsikūrusios žemės ūkio mokyklos puoselėjama tradicija.

– Dar praeito amžiaus viduryje pradėta organizuoti šventė dėl politinių nesutarimų retsykiais nutrūkdavo. Kasmet ji rengiama nuo 2002 metų. Tai yra mokyklos garbės reikalas ir puiki proga susiburti bendraminčiams – žemės ūkio entuziastams, o mokyklai – galimybė dar kartą priminti apie save. Kartu tai – gera galimybė pamatyti, kokią techniką rajono laukuose naudoja ūkininkai, įvertinti jos galimybes, dalintis patirtimi, – sakė A. Satkus.

Šiemet varžybų dalyviai daugiausia arė trijų korpusų plūgais, išskyrus P. Šimkaus ūkiui atstovavusį B. Baltaragį. Vaikinui teko valdyti didesnį ir daugiau pastangų bei pasirengimo reikalaujantį apverčiamą penkių korpusų plūgą.

Išsiaiškinti varžybų nugalėtoją prireikė trijų valandų. Artojus vertino kompetentinga komisija: LAMMC Joniškėlio bandymų stoties mokslo darbuotojas dr. Antanas Satkus, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Pakruojo biuro augalininkystės konsultantė Asta Dalangauskienė, vienas geriausių mūsų krašto artojų, Joniškėlio bandymų stoties darbuotojas Vilius Tinteris, bei du Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio ir paslaugų mokyklos praktikos mokytojai metodininkai: Arvydas Arlauskas bei Rimantas Pukevičius. Vertinimo komisijai vadovavo Joniškėlio bandymų stoties direktorius dr. Vidas Damanauskas. Pastarasis pabrėžė, jog varžybų rezultatai pranoko lūkesčius, o dalyviai vienas kitam nenusileido iki pat pabaigos.

Kiekvienas dalyvis daugiausia galėjo surinkti 150 komisijos balsų. Iki pat renginio pabaigos konkurso favoritai buvo neaiškūs, tad nerimas buvo jaučiamas ir pačių varžovų gretose. Vieni atvirai kalbėjo, jog tikėjosi pasirodyti geriau, kiti – džiaugėsi baigtu darbu ir gera nuotaika, treti – santūriai tylėjo bei nerimastingai žvilgčiojo į priešininkų laukus.

– Varžybose dalyvauju pirmą kartą ir labai džiaugiuosi, jog turėjau puikią progą parungtyniauti su kitais mokyklos mokiniais, – prisipažino Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio ir paslaugų mokyklos 17-Z grupės mokinys Saimonas Rybelis.

Jam antrino ir profesijos mokytojo metodininko Arūno Maldario mokiniai – B. Baltaragis, A. Labanauskas, D. Mikšta, pabrėždami, jog jaunatviškas azartas jiems yra geriausias stimulas dalyvauti tokiuose renginiuose.

Sužvarbusi ir gerokai pasiginčijusi komisija paskelbė verdiktą.

Prizines vietas užėmė mokyklos vardą gynę S. Rybelis bei A. Labanauskas, taip pat Petro Šimkaus ūkiui atstovavęs B. Baltaragis.

Trečiąją vietą iškovojo antrus metus įvairiose artojų varžybose dalyvaujantis Deividas Mikšta, vadinamas nauja Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio ir paslaugų mokyklos pažiba.

Nuostabos bei susijaudinimo nepavyko užgniaužti ir vyriausiam varžybų dalyviui, antros vietos nugalėtojui Vytautui Morkūnui. Tądien vyras atstovavo LAMMC Joniškėlio bandymų stočiai.

– Smagu dalintis patirtimi ir turėti galimybę įvertinti jaunosios kartos įgūdžius. Čia susirinko daug gabių, ne iš kelmo spirtų jaunuolių, tad buvo prieš ką pasitempti, – šypsojosi Vytautas Morkūnas.

Daugiau nei trisdešimties metų patirtį turintis artojas jau antrą kartą dalyvauja Narteikiuose organizuojamose varžybose ir antrą kartą iš eilės laimi antrą vietą.

Nugalėtojų laurai atiteko Jonui Guobužui iš Kiemėnų. Buvęs Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio mokyklos mokinys neslepia, jog laimėti jam padėjo čia bei tėvų ūkyje įgyta praktika.

J. Guobužas žemės ūkio mokyklos ir Pasvalio vardą garsina jau ne vienerius metus. Dar būdamas šešiolikos pirmą kartą debiutavo arimo varžybose. Jonas – daugkartinis Lietuvoje rengiamų artojų varžybų prizininkas bei laureatas. Šiemet jis jau iškovojo ketvirtą vietą Kėdainių rajono Dotnuvos seniūnijoje vykusiose varžytuvėse.

– Dotnuvoje teko rungtis su tikrais profesionalais, tad ten pasiekta aukšta vieta tapo motyvacija ir paskata dalyvauti gimtosios mokyklos organizuojamose varžybose. Už įgytas žinias bei pastebėtą talentą esu dėkingas savo mokytojui J. Živatkauskui, – tikino nugalėtojas.

Baigdami organizatoriai dėkojo šventę rengti padėjusioms bendrovėms UAB „Stokker“, UAB „Nissen Farm“ ir „Agromedia“, o šventės dalyviams linkėjo sėkmingų metų bei gero derliaus.

 

Komentuoti su „Facebook “

Be First to Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.