Press "Enter" to skip to content

Gamtos mokslus galima pažinti kitaip

Fizika, chemija ir biologija yra nuolat žmogų lydintys dalykai. Visas žemės būtybes supa aplinka, kurioje gausu įvairių fiziologinių reiškinių, cheminių reakcijų ir įvairiausių dėsnių. Dalį jų galima pajusti, išgirsti, pauostyti. O kita taip ir lieka nepastebėta. Domėjimasis įvairiomis mokslo sritimis yra kiekvieno jauno žmogaus pagirtina savybė. Nes gilinantis į supančią aplinką galima pažinti ne tik mokslą, bet kartu ir save. Tokios mintys lydėjo šiųmetį Joniškėlio gimnazijoje vykusį gamtos mokslų konkursą „FizasBioChemis“.

Kovo mėnesį į tradicinę, jau aštuntą, kartą Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje rengiamą gamtos mokslų olimpiadą „FizasBioChemis“ susirinko rekordinis skaičius dalyvių iš įvairių Lietuvos kampelių. Nors penktadienio dargana ir vėjuotas oras labiau priminė rudenį nei pavasarį, moksleivių tai nė kiek nebaugino. Ilgiausia eilė geltonųjų autobusiukų užplūdo Joniškėlio gatves. Iš jų linksmai nusiteikę į gimnaziją skubėjo būriai vaikų: iš viso 141 mokinys iš 21 Lietuvos mokyklos. Svečiai sprendė įvairias fizikos, chemijos bei biologijos užduotis, taip pat grupės pateikė linksmus, šmaikščius, kūrybiškus prisistatymus. 

Konkursas susideda iš dviejų dalių. Pirmoji – teorinių žinių patikrinimas iš gamtos mokslų srities: fizikos, biologijos, chemijos. Kaip patikino mokytoja R. Karpavičienė, tai įprastos struktūrinės užduotys, taikomos gamtos mokslų pamokoje. Jos įvairios, vienos skatina į uždavinį pažvelgti kūrybiškai, o kitos – atidžiai pamąstyti. Atroji dalis – kūrybinės užduotys. Jos itin mėgstamos gimnazistų. Užduočių spektras labai platus: nuo plakato sukūrimo iki nuotaikingo pristatymo, virstančio į mini spektakliuką. 

Pritraukti moksleivius į Joniškėlio gimnazijos organizuojamą gamtos mokslų konkursą nėra taip sunku. Ilgametę pedagoginę patirtį sukaupusi biologijos mokytoja ir viena šio renginio organizatorių R. Karpavičienė yra pastebėjusi, kad į šią olimpiadą atvyksta motyvuoti moksleiviai. Vaikai nori pasivaržyti, parodyti geriausius pasiekimus. Dalis mokyklų į konkursą atveža pačius pažangiausius moksleivius, kitos – aktyviausius. Pašnekovė pabrėžia, nors tai yra konkursas, bet juk svarbiausia yra turiningai praleistas laikas drauge. Vis tik, koks būtų konkursas, jei jame nebūtų prizininkų. Trijose amžiaus grupėse nugalėtojų vardus pelnė geriausiai žinias pademonstravusios mokyklų komandos. 

„FizoBioChemio“ konkurse tarp 7–8 klasių I vietą užėmė Joniškio ,,Saulės“ pagrindinės mokyklos komanda ,,Atoveiksmis“, antrąją vietą – tos pačios mokyklos komanda ,,Veiksmas“. Trečią vietą laimėjo Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos komanda ,,Molekulės“.

Tarp 9–10 klasių mokinių I vieta atiteko Joniškio ,,Aušros“ gimnazijos gimnazistams, antroji – Vaškų gimnazijos komandai, trečioji – Pakruojo ,,Atžalyno“ gimnazijos atstovams. 

Tarp 11–12 klasių stipriausi buvo Pakruojo ,,Atžalyno“ gimnazijos mokiniai – jie užėmė I vietą. Antrosios vietos apdovanojimus gavo Petro Vileišio gimnazijos gimnazistai. Trečioji vieta atiteko renginio šeimininkams – Joniškėlio gimnazistams.

Dešimt metų prabėgo lyg vienas gražus momentas 

Prieš dešimtmetį trys Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos mokytojos – biologė Rita Karpavičienė, chemikė Jolanta Snicorienė bei fizikė Vida Šleivytė – nutarė suorganizuoti gamtos mokslų konkursą. Galima sakyti, kad konkurso krikštamotėmis tapo tuometės gimnazistės Zita Pakštaitytė, Laura Volungevičiūtė ir Izabelė Bogužytė. Būtent jos sugalvojo šį išskirtinį pavadinimą „FizasBioChemis“. Merginoms iš karto patiko mokytojų pasiūlyta idėja, todėl nutarė ją energingai palaikyti, o savo entuziazmu užkrėtė ir kitus mokinius. Iš pradžių konkursas vyko rajono mastu, vėliau išaugo ir dabar čia susirenka mokinių iš įvairių Lietuvos mokyklų. Dalis komandų čia dalyvauja ne vienerius metus. 

– Toks gausus dalyvių skaičius, kaip šiais metais, tik dar kartą parodo, jog „FizasBioChemis“ yra įdomus moksleiviams. Kaskart konkurso kartelė šoktelėja į viršų, todėl turime pasistiebti. Džiaugiuosi, kad mums pavyko sukurti šį projektą. Konkurse dalyvavo tūkstančiai vaikų. Tiek man, tiek mano kolegėms, taip pat buvusioms gimnazijos mokinėms, kurios davė pradžią šiam konkursui, yra malonu prisiminti visą pradžią. Esu įsitikinusi, jog toms kelioms merginoms yra smagu žinoti, kad, baigusios gimnaziją, perdavė palikimą: nuo Joniškėlio gimnazijos neatsiejamą tradiciją, kuri jungia moksleivius iš visos Lietuvos, o Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos vardą įrašo dar ryškesnėmis raidėmis, – į šiltus prisiminimus nugrimzdo mokytoja R. Karpavičienė.

Ji yra įsitikinusi, jog reikia visus mokinius skatinti nebijoti išreikšti save. Galbūt vienas moksleivis yra daugiau „pasikaustęs“ vienoje srityje, o kitas kitoje. Bet jie visi, baigdami mokyklą, išsineša tam tikrą žinių bagažą. Įgyta patirtis, įspūdžiai bei pasiekimai suteikia galimybę parodyti, kas esi, jauną žmogų gali ne tik padrąsinti, bet ir motyvuoti siekti tikslo. Ilgus metus yra svarstoma, kaip skatinti mokinius dar labiau gilintis į mokslus. Akcentuojama, kad šiuolaikinė mokykla privalo būti interaktyvi. Į žinių pasaulio vandenynus vaikai turi nerti vedini smalsumo, su susidomėjimu gilintųsi į mokomuosius dalykus, o gautas žinias sugebėtų pritaikyti gyvenime. „FizasBioChemis“ to ir siekia, kad mokslas neasocijuotųsi vien tik su knygomis ir monotoniškų namų darbų darymu. 

Komentuoti su „Facebook “

Be First to Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.