Lietuva mini 100-ąjį modernios valstybės gimtadienį. Šalyje kyla atminties iniciatyvos, kartais ateinančios iš viršaus, bet dažnai gimstančios tiesiog visuomenėje. Labai svarbu įtraukti piliečius į aktyvią veiklą, gerais pavyzdžiais skatinti mąstyti ir veikti nelaukiant, kol kas nors parodys pirštu.
2014 m. Daujėnuose buvo atidengta pirmoji Lietuvoje atminimo lenta 1919–1920 m. Nepriklausomybės kovų savanoriams. Šiandien visoje šalyje tokių pagarbos vietų jau yra ne vienas šimtas, jomis savo viešąsias erdves papuošė buvusių valsčių centrai. Mūsų rajone – Pasvalys, Vaškai, Saločiai, Pušalotas, Pumpėnai. Šiais metais ketinama atminimo lentas įrengti Joniškėlio ir Krinčino valsčių savanoriams ir Vyčio kryžiaus kavalieriams. Iniciatyvą čia parodė vietos bendruomenės. Sumanymui reikalingomis lėšomis pasirūpins seniūnijos. Joniškėlio miesto bendruomenė dalį finansavimo gavo iš Krašto apsaugos ministerijos programos, o krinčiniečiai – iš Savivaldybės paremto nevyriausybinių organizacijų programos projekto.
Joniškėlyje atminimo lentos atsiras Laisvės kovų memoriale (partizanų kapinėse), o Krinčine vieta dar renkama. Joniškėlio memorialo šią vasarą ir galbūt rudenį laukia išties didelės permainos, Savivaldybės lėšomis bus atnaujinta partizanų kapinių danga ir kryžiai. Kultūros paveldo departamentas (su Savivaldybės prisidėjimu) finansuos paminklo karininkui Jonui Stapulioniui restauravimo darbus. Kol kas sunku pasakyti, kada prasidės darbai ir kaip jie vyks, tačiau tikimasi didžiąją jų dalį baigti iki Europos paveldo dienų rugsėjo 22 d. Beje, tą dieną 1920 m. prie Kapčiamiesčio žuvo J. Stapulionis.
Atminimo lentose bus įamžintos Joniškėlio ir Krinčino valsčiuose gimusių, gyvenusių, čia kovojusių savanorių ir Vyčio kryžiaus kavalierių pavardės. Jų sąrašai ir biografijos pateikti Viliaus Kavaliausko knygoje „Pasvalio krašto karžygiai“ (Vilnius, 2015). Bet kaip parodė kitų valsčių patirtis, sąrašai nėra galutiniai, į juos dėl vienokių ar kitokių priežasčių nepateko turėjusių ten būti pavardžių. Todėl kreipiamės į Joniškėlio ir Krinčino krašto gyventojus, kurių tėvai ar seneliai dalyvavo 1919–1920 m. Nepriklausomybės kovose. Galbūt jie turėjo kario savanorio statusą ar buvo apdovanoti Vyčio kryžiumi, bet nerandate jų žemiau pateiktuose sąrašuose? Praneškite apie tai elektroniniu paštu g.balciunaitis@pasvalys. lt, ateikite ar paskambinkite į Joniškėlio seniūniją tel. (8 451) 38 245 ar Krinčino seniūniją tel. (8 451) 44 189. Atkreipiame dėmesį, kad atminimo lentose bus tik savanorio statusą gavusių ir Vyčio kryžiumi apdovanotų karių pavardės (tą gali įrodyti išsaugoti asmens dokumentai arba archyvo duomenys). Bet jeigu turite įdomios informacijos, atsiminimų, dokumentų, nuotraukų apie kitus Lietuvos karius (esančius ar nesančius sąrašuose), būtinai ja pasidalinkite. Tai mūsų krašto istorija ir ji neturi trūnyti stalčiuose.
Prašytume per birželio mėnesį peržiūrėti savo turimą medžiagą ir kreiptis nurodytais kontaktais, nes liepos pradžioje bus pradėtos gaminti granito lentos ir papildyti sąrašus jau bus vėlu.
Pagerbkime protėvius ir šimtmetį švęskime kartu!
1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų Joniškėlio valsčiaus savanoriai:
Mikas Arcimavičius,
Antanas Bačkis,
Petras Bačkys,
Jonas Balašauskas,
Kazys Banevičius,
Juozas Brazinskas,
Petras Butėnas,
Jonas Čelkauskas,
Vladas Dulkė,
Petras Genys,
Petras Gutauskas,
Jonas Janeliūnas,
Antanas Jurevičius,
Kazys Kancė,
Petras Karaliūnas,
Ignas Komas,
Antanas Kriščiūnas,
Juozas Kvedaras,
Leonas Latonas,
Jonas Latvėnas,
Jonas Linkevičius,
Izidorius Lukšys,
Antanas Macelis,
Juozas Macelis,
Rapolas Maciulevičius,
Jonas Mikolajūnas,
Feliksas Mikoliūnas,
Bronius Mikulskis,
Petras Misiūnas,
Emerikas Monstvila,
Stasys Prikockis,
Antanas Rakauskas,
Bronius Rukšėnas,
Antanas Stapulionis,
Feliksas Stapulionis,
Jonas Stapulionis,
Juozas Šarūnas,
Antanas Šimoliūnas,
Jonas Šimoliūnas,
Jurgis Šimoliūnas,
Stasys Šimoliūnas,
Aleksandras Šumskis,
Juozas Tirilis,
Juozas Tomkūnas,
Jokūbas Varnauskas,
Petras Vasauskas,
Juozas Vilipas,
Petras Židonis.
1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų Joniškėlio valsčiaus Vyčio Kryžiaus kavalieriai:
Antanas Breimelis,
Petras Genys,
Petras Jurgaitis,
Mykolas Kairys,
Petras Karaliūnas,
Juozas Karnauskas,
Antanas Kvedaras,
Antanas Macelis,
Antanas Stapulionis,
Jurgis Šimoliūnas.
1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų Krinčino valsčiaus savanoriai:
Antanas Balčiūnas,
Balys Balčiūnas,
Matas Baronas,
Jonas Bikulčius,
Juozas Gasiūnas,
Antanas Grigaliūnas,
Jonas Kanišauskas,
Kostas Karoblis,
Antanas Mačiukas,
Povilas Meškinis,
Jonas Morkūnas,
Juozas Očikas,
Petras Petronis,
Povilas Prakaitis,
Alfonsas Šatas,
Jonas Šimkevičius,
Antanas Triabas,
Leonas Aleksas Vacbergas,
Povilas Varabauskas,
Ignas Vipas-Lipas,
Vladas Žukauskas.
1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų Krinčino valsčiaus Vyčio Kryžiaus kavalieriai:
Antanas Bortkevičius,
Antanas Gaidelionis,
Jonas Kanišauskas,
Stasys Karoblis,
Jurgis Vimba.
Be First to Comment